Joshua Waterworth - U.S. Commissioner for Cleveland

10317 Brighton Road

Joshua Waterworth was appointed to serve the remaining term of William Goff on Bratenahl Village Council in 1938. He was elected in 1939 and served four years until 1942 when he became solicitor for the village. He was replaced on the council by Frank Sherod.

He became an assistant U.S. Attorney for Cleveland from 1913 to 1915 and U.S. Commissioner for Cleveland from 1916 to 1925.

Joshua Boone Waterworth was born in Brooklyn, New York, on April 20, 1885, to William and Mary Waterworth. His early education was at Polytechnic Preparatory school in Brooklyn and then to Phillips Academy, graduating in 1904. He attended Yale University, obtaining a B.A. degree in 1908 and later received an LL. B degree in 1911 from Western Reserve University Law School. He was admitted to the Ohio Bar in 1911 and engaged in the practice of law in Cleveland. He later associated with his brother, William Waterworth, as a member of the firm Waterworth and Waterworth.

Waterworth was a member of Troop A, Ohio National Guard from 1912 to 1915; Border Service from 1916 to 1917; commissioned first lieutenant U.S. Army August 15, 1917; made captain of the field artillery; and discharged on December 21, 1918.

Joshua married Fredericka “Freda” Southworth Goff, daughter of Frederick and Francis Goff, on September 3, 1925. She grew up at 9929 Lake Shore Boulevard and was a graduate of Vassar College in 1918.

He was a member of the Cleveland and Ohio Bar associations and belonged to the University Club.

Freda died on April 1960. Joshua died on March 14, 1976, just shy of his 91st birthday and buried alongside Freda in Lake View Cemetery.